Zemlje koje proizvode najviše zlata

Zemlje koje proizvode najviše zlata

Zemlje koje proizvode najviše zlata imaju značajan uticaj u globalnim finansijama.

Zlato je od davnina cijenjeno kao simbol prosperiteta. I u modernom dobu predstavlja dragocjen resurs. Kao takvo, ima važnu ulogu u mnogim sektorima, uključujući i tehnologiju, medicinu, juvelirstvo. Ipak, najveću pažnju privlači zlato kao investicija.

Imajući ovo u vidu investitori sa velikom pažnjom posmatraju kretanje cijene zlata. Iako njegova vrijednost, dugoročno gledano, pokazuje rastući trend, posljednje 4 godine posebno se ističu.

Najprije je avgusta 2020. zlato dostiglo maksimum od 2.075 dolara po unci. Dvije godine kasnije, tj. marta i maja mjeseca, približio se ovoj vrijednosti. Cijena je iznosila 2.050, odnosno 2.062,99 dolara po unci. Kraj 2023. godine završen je sa istorijskom vrijednošću od 2.146,79 dolara.

Predviđanja stručnjaka da će se rastući trend nastaviti i u 2024. godini su se obistinila. Od početka godine žuti metal je povećao vrijednost za 5,72%, te je početkom marta dostigao rekordnih 2.195,15 dolara po unci.

Sa porastom cijene raste interesovanje i za globalnu proizvodnju zlata, kao jednog od faktora koji utiče na njegovu vrijednost. Zbog toga vam Insignitus GOLD otkriva zemlje koje proizvode najviše zlata.

Kina – 375 tona

Ukoliko ste pomislili da Sjedinjene Američke Države ili Rusija zauzimaju prvo mjesto na tržištu zlata, pogriješili ste.

Sa 10 odsto svjetske ponude zlata, Kina je prva u proizvodnji žutog metala. Maksimum proizvodnje od 455 tona dogodio se 2016. godine. U narednim godinama proizvodnja nije bila ispod 300 tona, te se opravdano nalazi na najvišem nivou kada su u pitanju zemlje koje proizvode najviše zlata.

Zemlje koje proizvode najviše zlata

Razlog tome jeste jedinstvena kombinacija niske radne snage i troškova proizvodnje u skladu sa rastućom domaćom potražnjom.

U prva tri kvartala 2023. kineska potrošnja zlata porasla je 7,32%. Pri čemu je kupovina zlatnih poluga i zlatnih kovanica porasla za 15,98%, a zlatnog nakita za 5,72%. Ovi podaci pokazuju da je rast prodaje zlata u Kini nadmašio druge kategorije proizvoda, što odražava snažno tržište ove dragocjene robe u zemlji. Tome doprinosi i kineska centralna banka, koja je jedna od vodećih u rezervama zlata.

Rusija – 324,7 tona

Rusija je sa svojih 324,7 tona proizvodnje drugi najveći proizvođač zlata u svijetu. Time je po prvi put nadmašila Australiju koja je pala na treće mjesto.

Ova pozicija ističe ogromne prirodne resurse Rusije. Ujedno, učvršćuje njenu ulogu glavnog evropskog snabdjevača zlatom, titulu koju nosi od 2010. godine.

Vrijednost ruskih zlatnih rezervi je po prvi put u novijoj istoriji značajno premašila 150 milijardi dolara, podstaknuta rastućim cijenama zlata. Najveći porast ulaganja centralne banke dogodio se u novembru kada je dostigao 151,9 milijardi dolara.

Međutim, uprkos visokoj proizvodnji i rezervama, rat u Ukrajini otežao je prodaju zlata. Srećom, probleme sa prodajom svojim uobičajenim kupcima Rusija je uspješno riješila pronalaženjem novih mjesta za prodaju svog zlata.

Australija – 313,9 tona

Poznata po svojim velikim rezervama zlata, Australija igra vitalnu ulogu u globalnoj proizvodnji zlata. Zemlja se može pohvaliti jednim od najbogatijih nalazišta zlata na svijetu. Čuvena Zlatna milja nalazi se u centru Kalgurli Goldfilda u Zapadnoj Australiji.

Zemlje koje proizvode najviše zlata

Kao treći najveći svjetski proizvođač zlata, ostvarila je izvoz zlata od izuzetnih 25,8 milijardi dolara prihoda. Zlatna groznica 2021. bila je posebno primjetna, donoseći rekordnih 1,6 milijardi dolara ulaganja u istraživanje zlata širom zemlje.

Pored Kanade i Sjedinjenih Američkih Država, koje se nalaze na 4. i 5. mjestu, u zemlje koje proizvode najviše zlata se svrstavaju i Gana, Peru, Indonezija i Meksiko.

Ukoliko je i vas rastući trend zlata podstakao na investiranje, kompanija Insignitus GOLD vam može pomoći savjetima i bogatom ponudom zlatnih kovanica i zlatnih poluga.

Precious Metals Data, Currency Data, Charts, and Widgets Powered by nFusion Solutions

Main Menu

get_header(); ?>