Greške pri ulaganju u zlato, nažalost, nisu rijetka pojava. Naročito kod početnika u ovoj oblasti.
Zlato je globalno priznata imovina, koja pokazuje izuzetne prednosti u odnosu na druge investicione opcije. Prije svega, zadržalo je svoju vrijednost kroz uspone i padove na tržištu. Ujedno, ima visok nivo likvidnosti. Zahvaljujući tome, ulaganje u zlato može biti odličan način da obezbjedite stabilne prinose i zaštitite svoj portfolio od gubitaka tokom neujednačenih ekonomskih vremena.
Iako ulaganje u zlato, danas, podrazumjeva niz opcija najsigurnija jeste kupovina zlatnih kovanica i zlatnih poluga. Međutim, da biste izvukli maksimum iz svoje investicije i izbjegli nepotrebne gubitke greške nisu dozvoljene. Čak i naizgled mala greška može imati ogromne finansijske posljedice. Zbog toga vam Insignitus GOLD otkriva koje su najčešće greške pri ulaganju u zlato.
Nerazumijevanje tržišta zlata
Jedna od najčešćih grešaka koje investitori prave prilikom kupovine zlatnih poluga i kovanica jeste nepoznavanje trenutne tržišne vrijednosti zlata. Ovo može dovesti do toga da platite previše ili da propustite dobar posao.
Poznavanje faktora koji utiču na cijenu zlata je ključno. Ne samo da vam može pomoći da odredite pravo vrijeme za kupovinu, već i da i za svoj novac dobije najbolju ponudu.
Dakle, obavezno pratite tržište zlata i potražite cijene u realnom vremenu prije kupovine. Zlatne poluge i kovanice imaju premiju, koja se dodaje na spot cijenu zlata. Ipak, ta premija treba da bude razumna i u skladu sa cijenama konkurenata.
Čekate da cijena zlata drastično padne
„Kupujte nisko, prodajte visoko“, moto za koji se zalažu mnogi investitori. Zvuči jednostavno, zar ne? Nažalost, stvari su rijetko tako jednostavne kao što izgledaju, naročito na tržištu zlata.
Ukoliko posmatrate istorijsku cijenu zlata uočićete da je posljednjih godina dostizala svoj maksimum. Tako je avgusta 2020. zabilježen iznos od 2.075 dolara po unci. Decembra 2023. godine dostigla je novi maksimum od 2.146,79 dolara za uncu. Tri mjeseca kasnije, tj. početkom marta ove godine spot cijena zlata je porasla na 2.195,15 dolara po unci.
Imajući ovo u vidu možemo da zaključimo da cijena dugoročno raste, bez obzira na kratkoročne fluktuacije. Pri čemu taj pad može biti za par procenata. Očekivanje da će cijena pasti za 10 ili više desetina procenata nije realna, jer su se takvi primjeri rijetko dešavali u istoriji.
Ne vodite računa o diverzifikaciji
Diverzifikacija investicija je osnova za stvaranje stabilnosti u teškim ekonomskim vremenima. Sve dugoročne investicije će neizbježno morati da se suoče sa padom tržišta, a možda čak i sa recesijom.
Sa druge strane, zlato predstavlja odličan stabilizirajući element u portfoliju. Razlog za to leži u činjenici da je njegova cijena često u negativnoj korelaciji sa većinom drugih sredstava, a posebno sa akcijama. To znači da ima tendenciju da raste kada vrijednost drugih sredstava opada.
Raspodjela imovine u portfoliju spada u veoma česte greške pri ulaganju u zlato. Zlato jeste obavezna imovina, ali ne treba biti jedina. Stručnjaci preporučuju da 5% do 10% vašeg portfolija čini zlato, a ostatak u drugoj imovini, kao što su akcije, obveznice i nekretnine. Na taj način postići ćete ravnotežu između rizika i nagrade.
Izbor neadekvatnog prodavca
Kada razmatrate greške pri ulaganju u zlato jedna od opasnih jeste izbor neprovjerenog prodavca.
Prije nego što donesete odluku kod koga ćete kupiti zlato obavezno izdvojite vrijeme da provjerite reputaciju prodavca. U tome vam mogu pomoći brojni internet portali sa ovom temom, koji često objavljuju upozorenja o prevarantima.
Ukoliko ste odlučili da investirate u zlatne poluge i zlatne pločice Insignitus GOLD vam u tome može pomoći.