Kako zlato utiče na valutu?

Kako zlato utiče na valutu?

Kako zlato utiče na valutu? Pitanje kojim se bave ne samo stručnjaci, već i investitori širom svijeta.

Vijekovima je zlato dokazivalo svoju snagu. Smatrano je statusom bogatstva, ali i simbolom moći. Čak i tokom drevnih vremena kraljevstava, kraljeva dominacija je zavisila od količine zlata koja je ležala u trezoru.

Ovaj plemeniti metal služio je kao novac, te je korišćen za kupovinu i prodaju robe mnogo prije pojave papirnog novca. Iako su danas fiat valute norma robno-novčanog sistema, zlato je i dalje zadržalo značajnu ulogu u finansijama. Najbolji pokazatelj toga jeste odnos valute i zlata.

Skoro sve zemlje imaju rezerve zlata. Bilo kakve promjene u količini mogu imati uticaj ne samo na ekonomiju te države, već i na međunarodnu. Imajući ovo u vidu Insignitus GOLD vam otkriva kako zlato utiče na valutu.

Uticaj zlata na valute za vrijeme Zlatnog standarda

Od 19. vijeka pa sve do 70-ih godina većina zemalja je prihvatila Zlatni standard. Ovaj monetarni sistem je nalagao fiksno pokriće novca u zlatu. To znači da je država morala da kupuje i prodaje zlato po određenoj fiksnoj cijeni. Samim tim je cijena zlata određivala vrijednosti valute. Na primjer, ako su SAD odredile da je cijena zlata 100 dolara po unci, onda je vrijednost dolara 1/100 unce zlata.

Uticaj zlata na valutu u ovo doba ogledao se i u kontroli protoka novca. Naime, količina fiat valute morala je da odgovara jednakoj količini zlata u državnim rezervama. Zbog toga nije bilo dozvoljeno dodatno štampanje novca ukoliko rezerve zlata to nisu mogle da isprate.

Zlatni standard, na prvi pogled, djeluje kao idealan monetarni sistem. Međutim, pokazao je brojne nedostatke, te je ukinut.

Kako zlato utiče na valutu u modernom dobu?

Fiat valuta označava nacionalnu valutu jedne zemlje. Kao takva ona tokom vremena pokazuje promjene u svojoj vrijednosti. Devalvacija se odnosi na praksu smanjenja vrijednosti određene valute u poređenju sa bilo kojom robom, proizvodom ili uslugom za koju se može razmjeniti.

Iako se devalvacija valute smatra strateškim potezom, ona je usko povezana sa zlatom. Kada zemlja proda dio svojih zlatnih rezervi, valuta automatski teži da devalvira. Na osnovu toga može se zaključiti da zlato negativno utiče na valutu.

Kako zlato utiče na valutu?

Blisku korelaciju zlata i devalvacije potvrđuju i istorijski podaci. Austrija je prodala oko 58% svojih zlatnih rezervi, što je dovelo do pada njene valute za skoro 31% u periodu od 18 mjeseci. Dok je Portugal doživio devalvaciju svoje valute za skoro 26% u periodu od 9 mjeseci nakon prodaje 27% zlatnih rezervi.

Kako zlato utiče na valutu tokom inflacije?

Uvoz zlata, takođe, utiče na vrijednost valute.  Ako centralna banka uvozi zlato, mijenja se odnos potražnje i ponude valute u zemlji. Razlog za to leži u činjenici da centralna banka mora da štampa dodatnu količinu fiat valute kako bi kupila zlato iz drugih zemalja. Kao posljedica viška ponude valute dolazi do inflacije.

Zlato se smatra sigurnim utočištem u doba inflacije. Zato sa porastom stope inflacije raste interesovanje za ulaganje u zlato. Povećana potražnja u odnosu na ograničenu ponudu žutog metala za vreme inflacije jasno ukazuje na slabu fiat valutu.

Kako zlato utiče na valutu?

Morate znati da svako povećanje cijene zlata ne vodi direktno slabljenju valute. U pojedinim slučajevima vrijednost zlata raste kada je vrijednost fiat valute visoka. To se najčešće događa pri povećanju potražnje za zlatom od strane industrijskog sektora koji ovaj plemeniti metal koristi kao sirovinu u proizvodnji.

Ukoliko ste odlučili da investirate u zlato kompanija Insignitus GOLD vam stoji na raspolaganju sa bogatom ponudom zlatnih poluga i zlatnih kovanica.

 

 

Precious Metals Data, Currency Data, Charts, and Widgets Powered by nFusion Solutions

Main Menu